Jak często zdarza się, że osoba mająca swój osobisty, nienarzucony gust muzyczny, z własnej woli poddaje się dyktaturze tak zwanych znawców tematu. Zapraszam do odkrywania razem ze mną winnego królestwa i do nauki samodzielnego poruszania się po nim. I pamiętajmy, że wino, jak kobieta, potrafi trzymać w niepewności nawet największych koneserów.
sobota, 25 września 2010
Powtórka z rozrywki: wina czerwone
I tak dotrwaliśmy już do okrąglutkiego piątego naszego spotkania w piwnicy pełnej aromatów winnych. Znów w odrobinę filozoficznym nastroju choć równie zbalansowanym jak nasze wieczorne wina. Tym razem mieliśmy analizować, próbować, a co najważniejsze pić (sic!) wina czerwone zakupione lojalnie u jednego z importerów. Wybór i propozycja win była właśnie tego ostatniego, dobrana odpowiednio do zasobności naszych portfeli. A oto I one:
1. Villa Calcinaia Due Casate 2007
2. Tedeschi Lucchine Valpolicella Classico 2009
3. Rapitala Nero d’Avola Campo Reale 2009
4. Lan Crianza Bodegas 2006
5. Domaine des Causses Saint Chinian 2007
6. Rudeles Original 2007
7. Chateau Martinon Bordeaux Superior 2007
Jak widać gołym okiem, a jeśli kto woli uzbrojonym w okulary, tego wieczoru spotkaliśmy się z butelkami zaimportowanymi wyłącznie ze Starego Świata Winnego. Wykąpaliśmy więc nasze kubki smakowe w tradycyjnych trunkach, które prezentowały się tak:
1. Villa Calcinaia Due Casate
Czerwone, Wytrawne, Włochy, 2007
Region: Toskania
Producent: Villa Calcinaia
Wino raczej typowe dla innego włoskiego regionu winnego – Veneto, gdzie wina o takim kupażu są właśnie specjalnością. Dość delikatne wino o szkarłatnym kolorze, dające subtelnie gorzkawą nutę migdałową. Na końcu smaku dają się wyczuć wiśnie.
Szczepy: Corvina, Rondinella, Molinara
Cena: 37
2. Tedeschi Lucchine Valpolicella Classico 2009
Czerwone, Wytrawne, Włochy, 2009
Region: Veneto
Producent: Tedeschi
Wino Valpolicella według DOC (Denominazione di Origine Controllata) plasuje się na drugim miejscu wsród win włoskich, tuż za Chianti. Ta odmiana Classico charakteryzuje się lekkością i zbalansowaną kwasowością, nie jest to wino ciężkie. Wyczuwalne są nuty kwiatowe, czereśnie i owoce leśne. Wino najlepsze do delikatnych pierwszych dań czy przystawek.
Szczepy: Corvina, Corvinione, Dindarella, Rondinella, Oseleta, Molinara
Cena: 36
3. Rapitala Nero d’Avola Campo Reale 2009
Czerwone, Wytrawne, Włochy, 2009
Region: Sycylia
Producent: Rapitala
Wino koloru rubinowoczerwonego posiada silną strukturę tanin, ale nie nachalną z charakterystycznymi nutami świeżych dojrzałych owoców.
Zawartość alkoholu: 13,5%
Szczepy: Nero d’Avola
Cena: 35
4. Lan Crianza Bodegas 2006
Czerwone, Wytrawne, Hiszpania, 2006
Region: Rioja
Producent: Bodegas Lan
Wino o dojrzałej strukturze z nutami przypraw, lukrecji i wiśni. Dojrzewające w beczkach szczodrze obdarowuje delikatnie waniliowym posmakiem.
Szczepy: Temranillo
Cena: 43
5. Domaine des Causses Saint Chinian 2007
Czerwone, Wytrawne, Francja, 2007
Region: Langwedocja
Producent: Domaine des Causses
Wino kupażowane z 60% Syrah, 30% Grenache i10% Mourvèdre, o zbalasowanym stylu I nutami owoców.
Szczepy: Syrah, Grenache, Mourvèdre
Cena: 40
6. Rudeles Original 2007
Czerwone, Wytrawne, Hiszpania, 2007
Region: Castilla y León
Producent: Rudeles
Wino kupażowane z 95% Tempranillo i 5% Garnacha o przyjemnym śliwkowym aromacie z delikatnymi taninami.
Szczepy: Tempranillo, Granacha
Cena: 44
7. Chateau Martinon Bordeaux Superior 2007
Czerwone, Wytrawne, Francja, 2007
Region: Bordeaux
Producent: Chateau Martinon
Wino o intensywnym kolorze rubinowym z nutami czerwonych owoców. Taniny są delikatne, a w połączeniu z zbalansowaną kwasowością tworzą dość świeże wino.
Szczepy: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc
Cena: 35
Poszły w ruch najpierw skarpetki, potem kieliszki, zwykłe zamieszanie, a może i pomieszanie, typowe dla spotkania próbowaczy win. Tym razem wszystko było okraszone szczególnie intrygującymi opisami win. Zachwycały te o filigranowym i sympatycznym charakterze, czy te emanujące młodzieńczym wdziękiem. Równie frapujące były wina temperamentne i autentyczne, po których naturalną koleją rzeczy powinny nastąpić relaksujące. No i czy można winu odmówić potoczystego charakteru (sic!)?
Zgadywaliśmy, bo na najlepszego czekała nagroda w postaci darmowego próbowania następnym razem. Udało się kilka choć odrobinę namierzyć, bo kraje jak najbardziej pasowały, ale już same wina niekoniecznie, więc następny raz płatny dla wszystkich. Wśród naszych win była i perełka, która wygrała ranking Wino Roku w kategorii najlepsza jakość w porównaniu do ceny według renomowanego pisma Wine Spectator. Okazało się, że to właśnie wino i nam najbardziej przypadło do gustu wygrywając złoty medal wieczoru. Była to niezrównana Rioja od Lan Crianza. I dalej kolejno:
1. Lan Crianza Bodegas 2006
2. Rapitala Nero d’Avola Campo Reale 2009
3. Tedeschi Lucchine Valpolicella Classico 2009
4. Villa Calcinaia Due Casate 2007
5. Chateau Martinon Bordeaux Superior 2007
6. Rudeles Original 2007
7. Domaine des Causses Saint Chinian 2007
Trzeba jednak zauważyć, ze wina będące przy końcu listy nie są raczej godne uwagi. Niestety smakowitość win z tego wieczoru była bardzo zróżnicowana, ponieważ mieliśmy okazję próbować wina wyśmienite (te z początku listy) oraz wina bardzo słabe (te na dalszych pozycjach).
Wspomniana wcześniej radosna twórczość importerów win zainspirowała nas przy próbowaniu wina poza kolejnością, które przyjechało do nas prosto z Japonii. Nawet przy bardzo pobłażliwym traktowaniu sensacji jakie dostarczały nam nasze kubki smakowe po zetknięciu z tym wątpliwie czerwonym winem, nie mogliśmy się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z winem o charakterze zgniłych pól ryżowych z nutami spoconego rykszarza.
Subskrybuj:
Posty (Atom)