Eleonora z Akwitanii i Henryk II popijali to wino na swoim ślubie, a osobistości takie jak Papież Jan XXII oraz Car Piotr Wielki wybrali właśnie Malbec na swoje wino komunijne. Oczywiście wśród wielkich fanów tego szczepu nie mogło zabraknąć średniowiecznego francuskiego celebryty (podobno słowo to jest już przyjęte do polskiego słownika) Franciszka I Francuskiego, który poprosił wytwórców win z Cahors, by mu utworzyli winnicę z jego ulubionym gronem tuż pod Paryżem, w Fontainbleau.
Nie bez kozery wytwórcy sfermentowanego soku z winogron z Cahors zostali wyznaczeni do królewskiego zadania. To oni właśnie piastowali winorośle Malbec na przepięknym terenie Midi-Pyrénées.Region ten jest uznawany za kolebkę szczepu Malbec. I choć po wielkim mrozie szczep ten właściwie zniknął z regionu Bordeaux, to Cahors pozostało mu lojalne i jest głównym francuzkim producentem tego szczepu. Właśnie tam też odbywa się festiwal International Malbec Days, gdy producenci win ze wszystkich stron świata zapełniają most Valentré ciemnoczerwonym kolorem zaklętym w butelkach.
Średniej wielkości winogrona szczepu Malbec, o bardzo ciemnym kolorze, tworzą luźne i otwarte kiście, posiadają dość soczyste nasiona. Szczep Malbec jest wrażliwy na zimowe i wiosenne mrozy. Tradycyjnie używane do kupażowania z innymi szczepami, choć współcześnie jest również doceniane jako samodzielny budulec winny, głównie dzięki producentom win z nowego świata.
Ze szczepu Malbec powstają bujne, bogate w taniny wina o atramentowym głębokim kolorze. Warto się zapoznać z tym winem, choćby dlatego, że według winnego znawcy Manuela Louzada: ‚Malbec ma swój seksapil, uwodzi.‘
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz